2 bin 300 yıllık kale gün yüzüne çıkıyor

ORDU

Doğu Karadeniz’in ilk bilimsel arkeolojik kazı alanı Ordu Kurul Kalesi’nde çalışmalar sürüyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu ilçesi Bayadı Mahallesi sınırlarında yer alan kazı çalışmalarını inceledi.

Yılmaz, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz’in ilk bilimsel arkeolojik kazı alanı olan Kurul Kalesi’ndeki kazı ve çevre düzenlemesi çalışmaları için 1 milyon liralık kaynak aktardıklarını belirtti.

Kazı çalışmalarıyla 2 bin 300 yıllık tarihin gün yüzüne çıktığını dile getiren Yılmaz, "Bu alanda bir tarih yatıyor. 2010 yılında kazı çalışmaları başladığında insanlar, tarih üzerinde yürüdüklerinin farkında değildi. Bu tarihin ortaya çıkarılması için Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Şenyurt başkanlığında 25’i arkeolog olmak üzere 40 kişilik ekip durmadan çalışıyor." dedi.

"Birçok tarihi eserin gün yüzüne çıkarılmasını hedefliyoruz"

Çalışmaların 6 yıldır devam etmesine rağmen birtakım nedenlerden dolayı yeterince ilerleme sağlanamadığını ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:

"Geçen sene kazılara 1 milyon lira destek sağlayacağımız sözünü vermiştik. Büyükşehir olarak, bu sene daha fazla kazı yapılması için devreye girdik. Kazı için 500 bin lira, kamulaştırma ve çevre düzenleme çalışmaları için de 500 bin lira olmak üzere toplam 1 milyon lira kaynak aktardık. Ekim ayının sonuna kadar sürecek kazı çalışmalarıyla birçok tarihi eserin gün yüzüne çıkarılmasını hedefliyoruz."

Muhabir: Hayati Akçay

Kaynak: AA

Anahtar Kelimeler:
bin 300 yıllık kale gün yüzüne çıkıyor