Afrika Birliğinden Rusya Çağrısı

Afrika Birliğinden Rusya Çağrısı Afrika Birliği (AfB) Komisyonu Musa Faki Mahamat, Ukrayna ile Rusya arasında devam eden savaşla ilgili barış çağrısı yaptı. Mahamat, yaptığı açıklamada, iki ülke arasında devam eden savaşın başta Afrika olmak üzere birçok bölgeyi olumsuz etkilediğini söyledi.
Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenskiy ile dün video konferans aracılığıyla görüştüklerini belirten Mahamat, dün Ukrayna Devlet Başkanı’nı dinledik. İlk olarak istediğimiz şey barış ve istikrar dedi.
Ukrayna ve Rusya’dan tedarik edilen tahıl için serbest ticaretin çok önemli olduğuna değinen Mahamat, Ukrayna limanlarında kalan ve Afrika’ya gelecek olan kargo gemilerinin serbest bırakılmasını umduklarını kaydetti.
Mahamat, savaşın birçok bölgeye uzak olmasına rağmen yükselen gıda fiyatlarının milyonlarca Afrikalıyı ve Dünyanın birçok bölgesini olumsuz etkilediğini belirtti.
Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansının (UNCTAD) yayımladığı rapor doğrultusunda, 2018-2020’de Rusyadan 3.7 Milyar dolarlık, Ukrayna’dan ise 1.4 Milyar dolarlık buğday ithal eden Afrika ülkeleri toplam ithalatının yüzde %44 ‘ünü bu iki ülkeden gerçekleştirdi.

KAYNAK
DAHA FAZLA GÜNCEL HABER İÇİN