Bakan Özer: 1 milyon genci mesleki eğitim merkeziyle buluşturacağız

Bakan Mahmut Özer,”Cumhurbaşkan’ımızın ifade ettiği gibi 2022 yılının sonuna kadar tüm Türkiye’de 1 milyon gencimizi mesleki eğitim merkeziyle buluşturacağız.
Milli Eğitim Bakanı Özer, Milli Eğitim Bakanlığı, Gaziantep Valiliği ve Şahinbey Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Gençlerin Mesleki Eğitimlerini Destekleme İş Birliği Protokolü’ ile ‘Meslek Liselerinde Günlük 50 Bin Ekmek Üretimi Projesi’nin imza törenine katıldı. Bakan Özer, imzaladığı protokollerin ardından Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği 350 bin kitap dağıtımının tanıtımına katıldı.
1.5 Milyarlık gelir
Bakan Özer, mesleki liselerde paradigmanın değiştiğini ve artık sektörün temsilcilerinin meslek liselerine yön verdiğini belirtti. Özer, mesleki eğitimde üretim kapasitesinin geçen yıl 1 milyar 162 milyonla kapatılan duruma geldiğini dile getirerek, şöyle konuştu:
“Bu üretimden öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz katkı payı alıyorlar. 2021 yılında tüm Türkiye’de mesleki eğitim öğrencilerimize dağıttığımız pay 50 milyonun üzerinde gerçekleşti. Muhtemelen bu yıl 100 milyona ulaşacak. Mesleki eğitimlerde artık patent, faydalı model, marka, tasarım tescilleri alınıyor. Mesleki eğitim okullarımız artık yurtdışına ihracat yapıyor. Artık meslek liselerimizde Ar-Ge merkezleri var. Mesleki eğitimde en önemli açılımımız mesleki eğitim merkezlerinin güçlendirilmesi oldu. Mesleki eğitim merkezleri ahilik kültürünün geleneksel çırak, kalfalık ustalık eğitimlerinin gerçekleştiği merkezler ve Almanya’daki doğal mesleki eğitimin Türkiye’deki karşılığı. Bu okullarımızdaki öğrencilerimiz haftada bir gün okula gidiyor, 4 gün işletmede eğitim alıyorlar.”
1 Milyon genci mesleki eğitim ile buluşturacağız
Bakan Mahmut Özer, katsayı uygulamasından önce mesleki eğitimin bu ülkede çok güzel noktada olduğunu, o dönemlerde mesleki eğitim merkezlerindeki kayıtlı öğrenci sayısının 249 bin 774 olduğunu hatırlattı. Mesleki eğitim merkezlerinin katsayı uygulamasından önceki rakamı bile 2’ye katlamış durumda olduğunu kaydetti.
”Mesleki eğitim kanununda yapılan değişlikle mesleki eğitim merkezlerine devam eden gençlerimiz her ay almış oldukları asgari ücretin yüzde 30’unu devlet olarak üzerimize aldık. 3’üncü sınıfın sonunda kalfa olan öğrencilerimizin de almış olduğu asgari ücretin yüzde 30’unu yüzde 50’ye çıkardık. İşte bu iki önemli değişiklik, bir anda mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısının 3 katına çıkmasına yol açtı. Bu kanun değişikliğinden önce Türkiye’de mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısı 159 bindi, bugün 520 bin. Son 5 ayda mesleki eğitim merkezlerine 360 bin öğrenci katılımı olmuş. Katsayı uygulamasından önce hepimizin malumu mesleki eğitim bu ülkede çok güzel noktadaydı. İşte o güzel noktada olduğu zaman mesleki eğitim merkezlerindeki kayıtlı öğrenci sayısı 249 bin 774 idi. Bugün katsayı uygulamasından önceki rakamı bile 2’ye katlamış oldu. Dolayısıyla Allah’a şükür artık katsayı uygulamasının yapmış olduğu tahribatlar değil, yepyeni hikayeleri konuşuyoruz. Cumhurbaşkanı’mızın ifade ettiği gibi 2022 yılının sonuna kadar tüm Türkiye’de 1 milyon gencimizi mesleki eğitim merkezlerimizle buluşturacağız. Bu bir taraftan işsizlik piyasasının aradığı elemanı bulmasını sağlayacağı gibi diğer taraftan bu ülkede genç işsizliği azaltmak için çok önemli bir enstrüman sağlayacaktır. Ben inanıyorum ki Gaziantep’te bu artışta rol model olan şehirlerimizden olacak.”

KAYNAK
DİĞER GÜNCEL HABERLER İÇİN