Eski Yunan bakan itiraf etti: Türkiye

Eski Yunan komutan ülkesini uyardı: Türkiye bize karşı avantajını kullanır. Türkiye’nin ABD’den F-16’ların yanı sıra F-35’leri de alacağına inandığını söyleyen Yunanistan’ın eski Genelkurmay Başkanı Apostolakis, Türkiye Batı için önemli, bunun avantajını kullanacak dedi.
Yunanistan’da ana muhalefetteki Syrzia Partisi döneminde Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı olarak görev alan Evangelos Apostolakis, Yunanistan’da bir televizyon kanalına Türkiye’nin devam eden Rusya-Ukrayna savaşında önemli bir müttefik olduğunu ve ‘bunun avantajını da sonuna kadar kullanacağını’ söyledi. Apostolakis daha önce de Yunanistan hükümetini ‘Türkiye’nin ciddi bir aktör’ olduğu konusunda uyarmış ve F-16’ların yanı sıra bir noktada F-35’leri de ABD’den alacağına inandığını’ dile getirmişti.
NATO’dan destek aldı
Evangelos Apostolakis Yunan Skai televizyonuna yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: ‘Türkiye’ye Jens Stoltenberg (NATO Genel Sekreteri) tarafından nefes aldırıldı. NATO’dan bu aldığı destekle Türkiye bölgede tansiyonu arttırabilir. Türkiye, Ege Adaları ve bölgedeki silahlanma konusunda bir şeyler elde edebilmek için veya F-16’ların ABD tarafından satışını sağlayabilmek için bile Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelikleri noktasında bir pazarlık yapacaktır.
Ankara önemini biliyor
Apostolakis Ege’de Türkiye’ye karşı gerçekleşecek en ufak kaybın geri kazanımının çok zor olacağını da ifade ederek Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı işaret etti ve “Akar’ın diyalog konuşmaları ile hem iyi hem de kötü rolünü oynayarak kuralsız bir hükümet olmadıkları izlenimi veriyorlar. Elbette diyalog gerçekleşirken Türk hükümeti iddialarından asla vazgeçmiyor” ifadelerini kullandı. Apostolakis, Yunanistan’ın Türkiye’nin hamleleri karşısındaki sıkışmışlığını da şöyle dile getirdi: “Savaş devam ederken Türkiye’nin halen Amerikalılar ve Batı için oynayacağı bir rol var. Türkiye bu savaşta önemli bir müttefik olduğunu biliyor ve bunun avantajını da sonuna kadar kullanıyor.” dedi.

KAYNAK
GÜNCEL HABERLER İÇİN