İşte sağlıklı kilo vermek için en iyi 10 alışkanlık

Artan kilo teknoloji ile birlikte gelen hareketsizlikle beraber Dünya’da artmaya başlamasıyla diyet aslında olması gerektiği gibi insanlar için çok önemli bir noktaya geldi. Ufak da olsa yapılacak bir yanlış tüm diyetinizi mahvedebilir. Gelin yapmanız ve yapmamanız gereken 10 alışkanlığa bakalım…

 

1-) Her öğününüzde protein, lif ve sağlıklı yağı barındırın.

Bu, hem mutlu hissetmenize ve kan şekerinizin seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

2-)Sebze tüketimine özen gösterin

Sebze tüketimi kilo vermek için en iyi yollardan birisi olmaktadır. Çünkü kalorisi düşüktür ve karbonhidratı az barındırır. Fazla sebze tüketebilmenin en kolay yolu, her öğüne ve atıştırmaya dahil etmektir.

3-)Her öğün ve atıştırmanızı planlayın

Açlık beslenme düzeninizi bozabilir, bundan dolayı diyette yolunuzdan çıkmamak için her öğününüzü önceden planlayın, böylece gün boyu ne yediğinizi bilirsiniz ve önleminizi alırsınız.

4-)Egzersiz Yapın

En azından günlük 60 dakika aktif ve hareketli olmaya özen gösterin. Güzel bir hareket planı veya yürüyüş aynı zamanda psikolojik olarak da size iyi gelecektir ve kalori açığınızı yemekten daha fazla kısmadan arttırmanıza yardımcı olacaktır. Haftada 3 gün kuvvet antrenmanı yapın. Fazladan kas oluşumu oturduğunuz yerden daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Haftada 2 gün de aktif dinlenme kapsamında yoga yapabilirsiniz.

6-)Uykunuzu yeteri kadar ve düzenli alın

Bilim adamları bu konu üzerinde çok fazla araştırma yapmışlar ve uykusunu tam almayanların aynı zamanda uyku düzeni bozuk olan kişilerin kilo almaya meyilli olduğu gözlemlenmiş. Bunun sebebi uyku problemlerinin zihinsel kaynaklı olup yeme isteğinizi tetiklemesi olduğundan diyetinizde stabil ilerlemenizi kaybetmek sizi yoldan tamamen çıkarabilir.

7-)Yeteri kadar su için

Düzenli su tüketimi, sıvı ihtiyacınızın karşılanmasının yanında kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Yemekten önce içilecek olan 1 bardak su porsiyon küçültmenize yardımcı olacaktır. Bazı araştırmalar soğuk su içmenin metabolizmayı hızlandırdığını ve şekerli sıvı tüketme ihtiyacını azalttığını gösteriyor.

8-)Öğle yemeğinizi en büyük öğününüz yapın

Öğylen yemeğinizi toplam günlük almanız gereken kalorinizin %40 ı olarak düşünün. Öğlen vakti fazla kalori almanız, onu yakmak için daha çok vaktiniz olduğu anlamına gelir.

9-)Öğün atlamayın

Metabolizmayı canlı tutmak ve yağ yakımını hızlandırmak için 3 ana öğün yapmak önemli ve gerekli bir durumdur. Ara öğüm ise bazı faktörlere göre değişmektedir, buna kişinin yaşam şekli ve alışkanlıkları diyebiliriz. Öğün atlanan diyette açlık kontrolü zor sağlandığı için başarısız olma ihtimali çok yüksek bir durumdur.

10-)Sağlıklı besinleri aşırı tüketmek

Bazı besinler sağlık için çok faydalıdır. Ancak ihtiyacımızdan fazla alınan kaloriler yağ olarak depolanır. örneğin: Meyve yiyebilirim bir şey olmaz sağlıklı sonuçta deyip alınacak fazla kaloriler sizin kalori açığınızı bozabilir ve aksine kilo aldırabilir.