YKS taban puan hesaplama, yks taban puanları 2022, Puan hesaplaması nasıl yapılır?

YKS taban puan hesaplama, YKS öğrencilerinin en çok merak ettiği şey olan, YKS taban puan hesaplama ve başarı sıralaması hakkında bilinmesi gerekenler. YKS oturumları 19 Haziran Günü tamamlandı. YKS taban puan hesaplamaları…
YKS Sınav Puanı Nasıl Hesaplanır?
Sınavda uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirme alıyor. Adayların, testlerden her biri için birer standart puanı hesaplanacak ve izlenecek yolu aşağıdaki gibidir;
– Her adayın, Testlere verdiği doğru ve yanlış cevaplar belirlenecektir. Doğru sayısından yanlış cevap sayısının 1/4’ü düşülecektir. Bu sonuçla adayın ham puanı hesaplanacaktır.
– TYT’de hesaplanan standart puanlar ve tablo 1C’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-AYT) hesaplanacaktır. A-AYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olması gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT puanı hesaplanacaktır.
– A-TYT puanı kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek TYT puanı oluşturulacaktır.
– AYT ve YDT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1E’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları(AS-AY,A-SÖZ,A-EA,A-DİL) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir (Tablo 1D). Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puan hesaplanacaktır. TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY/SÖZ/EA/DİL puanları hesaplanmayacaktır.
– A-SAY,A-SÖZ,A-EA,A-DİL puanlarının her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek SAY,SÖZ,EA,DİL puanları oluşturulacaktır.

KAYNAK
Diğer YKS Haberleri İçin…